Podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą (w tym pozarolniczą), zawarli umowę najmu lub korzystają z kredytu podatkowego i uzyskują wynagrodzenie zza granicy (jako źródła przychodu bądź pracujące poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, ale na nim zamieszkujące na stałe), przychody obcokrajowców osiągane na terenie Polski, wygrane w grach losowych, kapitały pieniężne oraz przychody osób, które posiadają przynajmniej częściowe wynagrodzenie bez pośrednictwa płatnika – obowiązuje je rozliczenie w ramach druku PIT-36.
Jedynym wyjątkiem jest w tym przypadku prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz bycie wspólnikiem w spółkach osobowych, które objęte są podatkiem liniowym, dla którego to przeznaczony jest formularz PIT-36L.
Do podatku opłacanego wedle tego druku stosuje się skalę podatkową 18-32%. Formularz PIT-36 dotyczy także tych osób, które prowadzą specjalne działy produkcji rolnej. Próg podatkowy, który wyznacza, jaką wysokość procentową podatku należy rozliczyć, wynosi w tym przypadku 85 528 zł.
Druk PIT-36 za 2024 rok
Dla uzyskanych dochodów, bądź strat z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik zobowiązany jest do wypełnienia druku PIT/B. Przy odliczaniu ulgi mieszkaniowej konieczne jest złożenie druku PIT/D. Jeśli doliczamy dochód małoletnich dzieci załączymy PIT/M, natomiast w przypadku ulgi prorodzinnej – PIT/O. Dla dochodu uzyskanego z zagranicy drukiem właściwym jest PIT/ZG. PIT/Z wreszcie składany jest, jeśli udzielono podatnikowi kredytu podatkowego. Każdy z załączników posiada odrębną funkcję, która zapisana jest w programie. Dzięki temu podatnikowi automatycznie wskazywane są obszary, jakie należy wypełnić, a następnie informacje te są analizowane i uzupełniane w odpowiednich polach głównego formularza.
Wypełnianie PIT-36 2024/2025
Formularz mogą wypełnić wspólnie małżonkowie, zwłaszcza, kiedy jednemu z nich nie przysługuje prawo do składania zeznania PIT-37. Jeżeli podatnik osiąga przychody w ramach podatku ryczałtowego, konieczne jest dodatkowe wypełnienie PIT-28. Podobnie jest z rozliczaniem strat z ubiegłych lata – należy wypełnić PIT-36.
Ze względu na szeroki zakres, jaki obejmuje formularz, może być konieczne skorzystanie z profesjonalnej pomocy, takiej jak program PIT-36, który zawiera wszystkie niezbędne informacje odnoszące się do strony prawnej rozliczenia, przeprowadzając podatnika w prosty sposób przez skomplikowaną procedurę obliczania podatku.
Programem rozliczysz się szybciej!
Terminy w PIT-36
Wypełniony formularz PIT-36 musi dotrzeć do Urzędu Skarbowego w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2025 roku. Jest to jedyny termin, jaki obowiązuje w przypadku tego formularza. Jego nie złożenia przez podatnika skutkuje poważnymi sankcjami prawnymi.
Program PIT-36
W minionym roku osiągnąłeś dochód w ramach różnych umów? Nie wiesz, jak to wszystko ze sobą pogodzić? Jaki rodzaj druku wypełnić ani jakie załączniki powinieneś dodać? Posiadasz działalność, ale nie jesteś pewien, które rubryczki wypełnić, a kiedy patrzysz na przypisy w krateczkach, włos Ci siwieje? Jeżeli tak, program PIT-36 jest dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Posiada on przejrzystą strukturę i łatwą nawigację. Na każdym kroku proszony jesteś o podanie niewielkiej ilości informacji, ta, żeby cały proces Cię nie przytłoczył. Dzięki temu nie tylko unikniesz błędów podczas liczenia, ale także będziesz miał pewność, że wypełniłeś odpowiednie pola.
Program PIT-36 posiada dwie możliwości pracy: jako aplikacja zainstalowana na komputerze oraz w wersji on-line. W obu przypadkach masz pełen dostęp do swoich danych oraz możliwość ich edytowania, w razie, gdy coś poszło nie tak. Pozwoli Ci to swobodnie operować między tradycyjną formą składania zeznania podatkowego na papierze, a wysłaniem go drogą elektroniczną bez wychodzenia z domu.