Formularz PIT-28 za 2024 rok powinny wypełnić osoby, które zdecydowały, że za miniony rok będą opłacały podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Oznacza to, że we wskazanym terminie złożyły deklarację do Urzędu Skarbowego, wykazując chęć skorzystania z tej możliwości rozliczenia i uzyskały zgodę, ponieważ nic nie stanęło na przeszkodzie, np. za miniony rok nie osiągnęły przychodu przekraczającego ustalony limit 150 tys. euro.
Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim osób prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, która obejmuje zarówno własne przedsiębiorstwa, jak i udziały w spółkach cywilnych i jawny osób fizycznych, a także osób fizycznych uzyskujących przychody w ramach najmu i podnajmu nieruchomości, ruchomości, a nawet powierzchni na stronach Internetowych. Aby móc korzystać z niskiej 8,5% stawki podatku za wynajem, przedmiot umowy nie może być powiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Aktualny druk PIT-28
Druk PIT-28 należy wypełnić w terminie wskazanym przez Urząd Skarbowy – do 31 stycznia 2025 roku. Z tytułu podatku ryczałtowego przysługuje zarówno szereg ulg, jak i liczne ograniczenia, z którymi należy się zapoznać. Jeżeli w trakcie roku utraciło się prawo do podatku ryczałtowanego, np. poprzez uzyskanie przychodów wyłączających to prawo, należy złożyć dwa wnioski: PIT-28, który obejmuje okres prawidłowego ryczałtu oraz PIT-36, który składany jest przez osoby o różnych źródłach przychodów.
Wypełnianie PIT-28 w 2025 roku
Formularz PIT-28 nie przewiduje ulg w postaci odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Można jednak, dzięki niemu skorzystać z niższej stawki podatku, odliczyć składki na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne, ulgę abolicyjną oraz ulgi przewidziane w art. 26 ustawy o PIT.
Podatnik może także przekazać 1.5% podatku na organizacje pożyteczności publicznej, jak i skorzystać z różnych stawek ryczałtu na raz.
Nie może natomiast rozliczać się wspólnie ze współmałżonkiem, jako matka samotnie wychowująca dziecko ani skorzystać z ulgi prorodzinnej. Nie może także rozliczać przychodząc z tytułu innego rodzaju opodatkowania, np. na zasadach ogólnych.
Jedynym wyjątkiem są przychody z najmu, dzierżawy o charakterze prywatnym, którzy rozlicza się za pomocą PIT-28.
Jak wypełnić PIT-28 w 5 minut?
Terminy w PIT-28
Jeżeli podatnik kontynuuje tę formę z minionych lat lub w terminie do 20 stycznia 2024 roku bądź podczas zakładania działalności w trakcie minionego roku zawiadomił pisemnie organy podatkowe o chęci skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego, musi do 31 stycznia 2025 roku złożyć stosowną deklarację do Urzędu Skarbowego. To nieprzekraczalny termin, którego nie dotrzymanie skutkuje sankcjami prawnymi.
Program PIT-28
Prowadzisz firmę na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, ale zupełnie nie wiesz, które druki powinieneś wypełnić? Może masz udziały w spółce jawnej lub cywilnej należących do osób fizycznych? Wynajmujesz, dzierżawisz lub w jakikolwiek inny sposób udostępniasz nieruchomość osobom trzecim, z którymi podpisałeś umowę?
Jeżeli tak, program PIT-28 pomoże Ci zaradzić gmatwaninie dokumentów, kruczków i rubryczek odsyłających do innych rubryczek albo do odpowiedniego artykułu w przepisach ustawowych. Już nie musisz łamać głowy nad tym, czy wpisujesz poprawne kwoty ani obliczać należnych kosztów – program PIT-28 zrobi to za Ciebie w prosty i przejrzysty sposób. Szybko dowiesz się, co i gdzie masz w pisać, będzie mógł wygenerować formularz gotowy do wydrukowania albo przesłania drogą elektrowniczą do systemu e-Deklaracji. Może także skorzystać z wersji on-line, która pozwala uniknąć instalowania programu na komputerze.
Ryczałt a inne formy przychodów
W spółka cywilnych i jawnych nie ma możliwości łączenia opodatkowania ryczałtem z innymi formami opodatkowania pozostałych wspólników. Podsumowując wybór formy opodatkowania w przypadku PIT-28 dotyczy wszystkich wspólników w spółce cywilnej lub jawnej.
Rozliczenie na podstawie druku PIT-28 nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki z o.o., spółki akcyjnej czy też spółki komandytowej. Przychody z takich spółek (dywidendy) rozliczamy na podstawie druku PIT-38.
Warto pamiętać, że rozliczenie przychodów z najmu, dzierżawy na podstawie PIT-28 dotyczy jedynie lokali, mieszkań, nieruchomości, których właścicielem jest osoba prywatna – obiekt umowy nie może być własnością firmy. Jeżeli tak jest rozliczenia dokonujemy na druku PIT-36, a przychody z wynajmu, dzierżawy uwzględnione są w wynikach firmy.
Często PIT-28 jest składany łącznie z innym drukiem PIT. Dzieje się tak, gdy rozliczamy jednocześnie inne przychody, np. umowę o pracę, przychody z działalności gospodarczej objętej podatkiem od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Składamy wówczas dodatkowo PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39.
Prowadzenie działalności gospodarczej nie uniemożliwia rozliczania na druku PIT-36 wynajmu lub dzierżawy nieruchomości. Mamy do tego prawo, jeśli jest to nasza własność, a nie firmy.