Kluczowe wnioski podatkowe z zeznań za rok 2018
Czas na składanie deklaracji podatkowych minął z dniem 30 kwietnia 2019 roku. W związku z tym powstał szereg różnych podsumowań tego, jak Polacy rozliczają się z fiskusem i z jakich źródeł korzystają. Warto pamiętać, że był to pierwszy rok, kiedy to zaczął działać, jeszcze pilotażowo, program wypełniający deklaracje za podatników. Warto zatem zobaczyć, jakie zmiany wprowadzono i jaki miały rzeczywisty wpływ na zeznania Polaków.
Rozliczenia PIT – przenosimy się do internetu
Pierwszy wniosek, który oparto na badaniach raportu wykonanego przez znaną firmę KPMG dotyczy internetu.[1] Rozliczenia przez internet w kontekście pitów wykonywane są już przez 69% podatników. To duży wzrost, ponieważ w ostatnich latach tendencja nie wskazywała na aż taki przyrost. Być może dużą rolę odegrał tu program Twój e-PIT ze strony Ministerstwa Finansów.
Sugestia znajomych przy organizacjach pożytku publicznego
Cieszy, że coraz więcej z nas decyduje się przy korzystaniu z programu PIT online wskazać organizację pożytku publicznego, która będzie mogła skorzystać z 1% naszego podatku. Okazuje się jednak, że aż 18% badanych podejmuje decyzję na podstawie wskazań znajomych lub rodziny. To pokazuje, że wypełniając e-deklarację lub uzupełniając druk PIT słuchamy się osób, które znamy.
Ulgi podatkowe w pitach
Z kolei coraz więcej osób korzysta z jakichkolwiek ulg dotyczących rozliczenia PIT. W tym roku to aż 45% ze wszystkich zeznań. Z kolei w przypadku najpopularniejszej z nich, niekwestionowanym liderem wciąż pozostaje ulga na dziecko. W tym roku skorzystało z niej aż 66% wszystkich tych, którzy skorzystali z choćby jednej ulgi.
Wolimy samodzielnie
Niemalże połowa respondentów wskazuje, że woli wypełnić pity samodzielnie, zamiast polecać ich zrobienie znajomym czy specjalizującym się w tym firmom. To wzrost aż o 5 punktów procentowych w stosunku do zeszłorocznych wyników, co pokazuje, że rozliczanie przez internet idzie w parze z ułatwieniem dorocznego obowiązku podatkowego. Podkreślają to także dane dotyczące czasu wykonywania PIT-u. W mniej niż godzinę robi to już 87% podatników.
Na ostatnią chwilę – wcale nie! E-pit w marcu
Najczęściej wydaje się, że nasze rozliczenia przedstawiamy w kwietniu, że czekamy długo i nie jesteśmy w stanie zrobić tego na czas. Nic bardziej mylnego. Najchętniej Polacy poświęcają czas programom PIT przez Internet w marcu. Może to mieć związek z tym, że do końca lutego pracodawca jest zobowiązany dostarczyć nam nasze rozliczenie. Wówczas siadamy i wykonujemy obowiązek już w trzecim miesiącu roku.
Wypełnianie e-deklaracji? To łatwe!
Najwięcej osób zadowolonych jest z internetowego rozliczania się z fiskusem. Najmniej z wypełniania druków PIT, jednak wciąż ponad 60% z nas uważa, że to zadanie jest łatwe lub bardzo łatwe. To dobrze i pokazuje, że wprowadzenie programów ministerialnych ma sens i znaczenie dla komfortu rozliczania się podatkowego.
[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/04/pl-Raport-KPMG-Roczne-zeznania-podatkowe-Polakow-PIT-2018.pdf, dostęp: 13.06.2019r.